Poradniki
 Powrót   Napisz do nas    Drukuj    Pomoc
 
Kupujemy samochód
 
Umowy kupna-sprzedaży i inne druki
 
Umowa kupna-sprzedaży  
Wzór polsko-niemieckiej umowy kupna-sprzedaży  
Wzór polsko-francuskiej umowy kupna-sprzedaży  
Wzór polsko-angielskiej umowy kupna-sprzedaży  
PCC-3 i PCC-3/A  
Umowa darowizny  
Wspólne zgłoszenie wypadku drogowego  
Wywieszka - sprzedam auto  
Wypowiedzenie OC i zwrot składki
Przepisy drogowe
 
Inne
 

Wypowiedzenie OC i zwrot składki

Jeżeli chcemy zrezygnować z usług dotychczasowej firmy ubezpieczeniowej i wykupić umowę OC samochodu w innym towarzystwie należy, najpóźniej na jeden dzień przed upływem aktualnego okresu ubezpieczenia, powiadomić na piśmie ubezpieczyciela o jej wypowiedzeniu (druk wypowiedzenia OC). Jeśli wypowiedzenie umowy OC nie zostanie złożone na czas to umowa ubezpieczenia będzie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. Najpewniejszym sposobem skutecznego wypowiedzenia umowy OC jest dostarczenie wypowiedzenia osobiście do oddziału ubezpieczyciela. Wtedy też warto uzyskać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, które będzie potrzebne przy zawieraniu umowy z nowym ubezpieczycielem. Dzięki temu zdobyte zniżki zostaną uwzględnione przy naliczaniu składki.
Jeśli kupiłeś używany pojazd i chcesz zrezygnować z polisy OC zbywcy wykorzystaj formularz wypowiedzenia OC przez nabywcę.
Jeśli nie zdecydujemy się na sprzedaż pojazdu wraz z ubezpieczeniem OC, możemy odzyskać niewykorzystaną składkę za pełne miesiące pozostałe do końca okresu ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wraz z umową kupna sprzedaży samochodu, nabywca musi podpisać wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Z tymi dwoma dokumentami i z kopią polisy OC udajemy się w ciągu 30 dni do przedstawicielstwa ubezpieczyciela i bez przeszkód odzyskamy niewykorzystaną składkę. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku nabywca ma obowiązek zawarcia nowego ubezpieczenia OC na zakupiony samochód, ale przez 30 dni ma prawo korzystać z polisy, którą otrzymał wraz z pojazdem, niezależnie od podpisanego wypowiedzenia.

Wypowiedzienie OC
Wypowiedzienie OC przez nabywce
Aby pobrać plik kliknij na nazwie prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako..."